Družobné obce


HédervárHédervár je obec, ktorá leží v objatí Dunaja a Mošonského Dunaja na ostrove Szigetköz v Maďarskej republike. V obci je krásne udržiavaný kaštieľ s parkom, viacero pamiatok a historických budov. Počet obyvateľov je 1119.
Od Győru je do Héderváru 20 km, od Mosonmagyaróváru 18 km.

Malinovo má podobnú polohu v objatí Malého Dunaja, ale pokiaľ ide o udržiavanie zelene a rozvoj turistického ruchu, máme sa čo učiť od Héderváru.
Priateľské vzťahy medzi obcami trvajú viac ako 30 rokov. Dobre sa poznajú najmä futbalové družstvá, ktoré sa stretávajú na turnajoch raz u nás, raz v Héderváre. Starostovia a poslanci sú hosťami u priateľov pri slávnostných príležitostiach, ale priestor na lepšie vzájomné poznanie nie je ešte dostatočne využitý.

Zvonica pri kostole v obci Héderfája
Zvonica pri kostole v obci Héderfája
Obec Idrifaia (Héderfája) je súčasťou samosprávy Suplac, ktorá pozostáva z 5 obcí. Nachádza sa v strede Rumunska - v Marušskej župe, oblasť je známa vinohradníctvom, V samosprávnej obci žije viacero národností, ich spolunažívanie je bezproblémové. Toto sa prejavuje nielen vo vzdelávacom systéme, ale aj v kultúrnom živote občanov. V obci Idrifaia žije okolo 800 obyvateľov. K pamiatkam obce patrí kostol, drevená zvonica a kúria, ktorá sa postupne renovuje.
Obec Idrifaia s obcami Hédervár a Malinovo podpísalo zmluvy o partnerstve v roku 2011 resp. 2012.